Bude soutok Moravy a Dyje konečně chráněná krajinná oblast?

Bude soutok Moravy a Dyje konečně chráněná krajinná oblast?

Soutok Moravy a Dyje je jedinečným místem výskytu lužních lesů. Ty jsou v takovém měřítku v Česku naprosto výjimečné. I proto se odborníci a ekologové už několik let snažili, aby se z tohoto místa stala chráněná krajinná oblast, která by dopomohla k zachování lesů v přirozeném stavu. K získání této ochrany už je soutok už opravdu blízko.

Největší komplex v Evropě

Soutok Moravy a Dyje tvoří největší komplex lužních lesů ve střední Evropě, a je tak naprosto unikátním místem. I proto je potřeba, aby se místo co nejdříve stalo chráněnou krajinnou oblastí a byly zde zachovány původní lesy, toky i fauna.

Přečtěte si také: OSVĚŽENÍ V BRNĚ POSKYTUJÍ NOVÉ KUŽELY

127 kilometrů chráněné oblasti

Chráněná krajinná oblast by měla vést od Hodonína až po Nové Mlýny a měly by mít celkově rozměr asi 127 kilometrů. Plán rozlohy byl přitom udělán tak, aby pokud možno nezasahoval města a obydlené vesnice, a tak příliš nepozměnil běžný život místních. Právě různí zemědělci mají z nové CHKO obavy.

Přečtěte si také: LETNÍ SALÁTY NA STO ZPŮSOBŮ

Ochrana je klíčová

Dle ochránců přírody je ale zřízení chráněné oblasti nezbytné pro zachování původních druhů živočichů i rostlin. Apelují také na šetrnější zacházení s přírodou, která je klíčovou pro budoucnost.