MHD

Brno řeší rekordní růst pohonných hmot. Vysoké ceny trápí i dopravní podnik

Česká republika se potýká s rekordně vysokými cenami pohonných hmot, které začaly strmě růst od počátku konfliktu na Ukrajině. Zatímco benzin se pohybuje kolem čtyřiceti čtyř korun za litr, cena nafty se blíží k hranici padesáti korun. Dopady zdražování pocítili řidiči i dopravní podniky.

Růst cen

Rostoucí tendenci mají ceny pohonných hmot v Česku již od konce ledna, avšak k dramatickému zvýšení došlo až vlivem vypuknutí ruské invaze na Ukrajině. To zapříčinilo také zdražení ropy a oslabení české koruny. Ceny nafty a benzinu se tak dostaly na své historické maximum a zdražování zřejmě ještě zdaleka nekončí.

Na brněnských benzinkách se ceny za Natural 95 pohybují kolem čtyřiačtyřiceti korun za litr. Za naftu si pak zákazníci připlatí ještě zhruba o tři koruny více. Ceny tak překonaly rekord z roku 2012 a ztížily život nejednomu řidiči. Například podnikatel z Brna provozuje autodopravu a spediční firmu, která rozváží zboží po celé Evropě. Také on potvrdil, že ho situace se zdražováním pohonných hmot citelně zasáhla. Růst cen se proto bude muset odrazit také v cenách dopravy.

Brněnský dopravní podnik řeší vysoké ceny za energie

Vysoké ceny nafty ovlivní také fungování Dopravního podniku města Brna. Ceny nafty má totiž dopravní podnik zafixované vždy na jeden týden dopředu. O tom, kam až se vyšplhají další týden, se dopravní podnik nechá překvapit.

Za pouhý leden utratil brněnský podnik o 27 milionů korun více, a to především za elektřinu. Případné zdražení jízdného závisí na rozhodnutí vedení města Brna. Zatím se však o tomto kroku neuvažuje.