Nové skateparky vyvolávají nadšení i obavy

V několika obcích na Brněnsku se uvažuje o vybudování nových skateparků. Skateparky by umožnily mladým i dětem novou zábavu, a tím i více pohybu. Tento sport je stále oblíbenější, a tak se mnoho obcí v Česku rozhoduje pro výstavbu.

Skateparky vyvolávají vlnu nadšení i vášnivou diskuzi. Zatímco mladí lidé vidí pouze výhody, starší generace mají mnoho poznámek, které se týkají hluku a dalších věcí. V Pohořelicích na Brněnsku se vedení města rozhodlo pro umístění skateparku bez předchozí diskuze s místními. Původně jej tedy umístili ke stávající školce, i přes to, že na druhé straně města je již pumptrackové hřiště, které je pro skatepark příhodnější.

Přečtěte si také: Útulky ročně pomáhají tisícům zvířat. Jaká je jejich situace?

Hluk a dražší výstavba

Kritici skateparků vytahují především hluk, který vydávají kolečka při jízdě i doskocích na dráze. Poukazují na to, že je lepší umístit vše na jedno místo, kde jsou na to již všichni zvyklí. Podle nich by také obec ušetřila za celkovou stavbu, protože zde jsou již některé prvky, které jsou základem pro skateparky.

Dotace nejsou zadarmo

Proč tedy vedení zvolilo takto nešťastně ulici nedaleko školky? Důvod je jednoduchý ­– dotace! Dotační program totiž vyžaduje postavení skateparku nedaleko cyklostezky. Obec se tedy rozhodla rychle tak, aby na dotace dosáhla. Zmiňují se ale také o tom, že až podle výsledků programu zváží, zda nepřesunout projekt na zmiňované příhodnější místo.