intervenční centrum spondea

Vztek se dá ovládat, hlásá intervenční centrum Spondea

Počet násilí, které vzniká v blízkých vztazích, je velmi vysoké. Zároveň je třeba počítat s tím, že velká část obětí ani násilí nenahlásí. Intervenční centrum Spondea se věnuje obětem domácího násilí, ale pomáhá také v řešení neideálních vztahů, v těžkých rozhodnutích a ukazuje, jak lze řešit emoce a vztek.

Intervenční centrum

Spondea vznikla v roce 1997, aby poskytovala okamžitou pomoc ohroženým dětem. Nejdříve tedy tvořila dětské krizové centrum. Po 4 letech rozšířila svou oblast působení na pomoc lidem zasaženým domácím násilím.

Aktuálně se věnují provázení lidí v těžkých situacích, pomáhají hledat cestu, překonat trauma, a jako jedni z mála v ČR realizují program na zvládání vzteku ve vztazích.

Přečtěte si také: VÝROČÍ PRVNÍ TRANSPLANTACE JATER V ČESKOSLOVENSKU

Vztek se dá ovládnout

Násilí je možné zastavit i tím, že se zamyslíme sami nad sebou a budeme chtít pracovat na tom, abychom ovládali své emoce. Určitě si vzpomenete na situaci, kdy jste se rozčílili tak, že jste udělali nebo řekli něco, čeho jste poté litovali.

Rady a tipy

Na Instagramu Spondey (@mluvmeonasili) najdeme rady a tipy, jak poznat domácí násilí, jak se chovat a přemýšlet ve vztahu. A v jednom z příspěvků najdeme i tipy na to, jak řešit vztek. Intervenční centrum radí: uvědomte si, že máte vztek. To je podle nich nejdůležitější, abychom na tuto situaci vůbec byli schopni reagovat. Poté se máme zastavit, klidně i odejít z místnosti a nechat emoce vyprchat. V poslední fázi se zklidníme, zhluboka se nadechneme a zaměříme pozornost na to, proč se taková reakce udála.