Lomy a další přírodní koupaliště lákají stále více lidí. Někde je nutné vybírat poplatek.
Léto je ve znamení koupání a lenošení u vody. Zatímco někteří striktně vyhledávají pouze oficiální umělá koupaliště, jiní dávají přednost těm přírodním. Zatopené lomy, jezera či řeky jsou u milovníků vody stále vyhledávanější.
Lomy jako vášeň
Lomy na jižní Moravě jsou oproti Jeseníkům nebo jižním Čechám celkem raritou. Když už zde nějaký lom je, většinou ho během covidu obsypala řada lidí. Bohužel ne všichni byli vždy slušní a i kvůli toho se mnohdy voda rychle zkazila či jinak zašpinila. Například přírodní památka Mašovický lom u Znojma patří vůbec k nejhezčím lomům na jihu Moravy. Pyšní se křišťálově čistou vodou a také v u něj rostou vzácné rostliny. V létě 2022 se ale kvůli vysoké návštěvnosti zkazila nejen voda, ale i celé okolí. A to kvůli vyhazování odpadků či vykonávání potřeb v blízkosti lomu. Proto je zde letos probíhá regulace návštěvníků pomocí zpoplatněného vstupu.
Na kraji Mikulova je ráj
Zpoplatněný vstup najdete také u lomu v Mikulově, který má malou plážičku a pohodlný přístup do vody. Lom je opět krásně čistý, ale je to i díky práci místních, kteří zde nejen zpoplatnili vstup, ale také zakázali používání kosmetických a chemických opalovacích přípravků. Ke koupi jsou zde k dispozici opalovací kréme na přírodní bázi, které neničí vodu.
Přečtěte si také: FESTIVAL PLANET JE TU S DALŠÍM UNIKÁTNÍ ROČNÍKEM!
Lomy s těžebními stroji
Pokud hledáte místo, které si užijete i zadarmo a není ještě tak známé, pak vás potěším lom v Šošůvce na Blanensku. Lomy je velkou raritou, protože se zde v minulosti těžilo, ale ve chvíli, kdy dělníci narazili na pramen, museli utéct před zatopením. Dodnes se na dně nacházejí těžební stroje, které lákají mnohé potápěče.
Podobné lomy najdete i mezi Bzencem a Veselím nad Moravou, kde se nachází například pískový lom. Voda je zde průzračně čistá, ale lom je velmi hluboký, a proto je teplota vody nižší.