knihovna

Knihovna Milana Kundery v Brně konečně otevřela.

Milan Kundera se řadí mezi nejvýznamnější české autory, ačkoliv mnohem delší čas působí a píše ve francouzštině. Knihovna Milana Kundery vznikla na počest jeho tvorby a sám autor se ji rozhodl věnovat svému rodnému městu.

Knihovna Milana Kundery vznikla z unikátní sbírky, kterou Moravské zemské knihovně darovali manželé Kunderovi. Ve slavnostní den 94. narozenin autora se knihovna poprvé otevřela veřejnosti. Najdete ji v prvním patře Moravské zemské knihovny.

Unikátní sbírka

Asi vás překvapí, že v knihovně je přes 3 tisíce publikací, archiv recepce Kunderovy tvorby v podobě kritik a část listinného archivu, který obsahuje také Kunderovu korespondenci. Je s podivem, že spisovatel dovolil takový zásah a náhled do svého života, protože se jinak od své rodné země po odjezdu do Francie distancoval.

Přečtěte si také: V Hodonínské zoo utekli šimpanzi.

Komplikovaný vztah s rodnou zemí

Podle Kunderovi manželky se tímto gestem, tedy přesunem sbírky z Paříže do Brna, vrací autor zpět domů a ke svým kořenům. Když v roce 1975 emigroval do Francie, zbavil ho o 4 roky později režim československého občanství, to byla velká rána. Milan Kundera se vůči Česku následně ohrazoval a jeho návštěvy byly vždy přísně utajené, přesto v jeho díle zůstávaly náznaky a pachuť po místech, která znal. Právě po Brně se mu dle slov Věry Kunderové stýskalo nejvíce.

Dlouhou dobu dokonce svá díla nechtěl vydávat v Česku nebo dokonce překládat francouzské originály.

Knihovna se bude dle rozšiřovat

Nejen, že můžete nahlédnout do aktuální sbírky knihovny, ale počítejte také s tím, že se bude rozšiřovat o případná nová díla a další materiály související s Kunderovou tvorbou.

Čtenáři si knihy mohou vypůjčit pouze prezenčně. Postupem času chce knihovna sbírku skenovat a ukládat v elektronické podobě, nejen z důvodu archivace, ale i snadnějšímu přístupu.