Brno

Přes den je v Brně rušno. Naopak večer zeje město prázdnotou

Téměř půl milionu lidí se během pracovního dne pohybuje městem. V noci jich pak v Brně pobývá o 80 tisíc méně. Vyplývá to z dat mobilních operátorů, zpracovaných za jeden týden od loňského 20. září.

Ve středu mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou dopoledne je v Brně opravdu rušno. Ve špičce pracovního dne se tam totiž pohybuje přibližně 491 tisíc lidí. V noci pak data uvádějí 410 tisíc obyvatel a o víkendu 310 tisíc obyvatel, což je v průměru o 150 tisíc lidí méně než v pracovní den.

Český statistický úřad eviduje v Brně celkem 382 tisíc lidí, kteří mají ve městě trvalý pobyt. Dál ovšem neeviduje, kolik lidí se v Brně aktuálně pohybuje a jak se jejich počty v průběhu dne mění. Na to jsou ideální právě mobilní data, která tyto počty zachycují.

Pravidelné průzkumy

Vedení města nechává pravidelně prostřednictvím geolokačních dat provádět průzkum o obyvatelstvu nacházejícím se v Brně. Data jsou anonymizovaná, takže se uživatelé nemusí bát o svoji bezpečnost. Data vysílá mobilní SIM karta do telekomunikační sítě. Právě na jejich základě je možné vypočítat množství uživatelů na daném území.