Pole dance

Pole dance, co byste měly vědět

Pole dance neboli tanec u tyče je relativně nový sport. Nový v tom smyslu, že když srovnáte jeho historii u nás, například s gymnastikou, je téměř zanedbatelná. Mnohým se jistě vybaví striptýzový tanec, nicméně od toho má pole dance velmi daleko. Jedná se spíše o sport, než kabaretní představení. V současnosti je pole dance o akrobacii, gymnastice a je kandidátem na zařazení mezi olympijské sporty.

Historie sportu

Tento sport pochází z Indie, kdy muži na kůlech předváděli nejrůznější gymnastické prvky. 20. léta dvacátého století znamenala pro pole dance přesun do nejprve do cirkusů a později také do barů a kabaretů. Kolem 80. let dvacátého století byl už nezbytnou součástí amerických a kanadských striptýzových klubů. Od přelomu milénia se však pohled na pole dance změnil. Britská tanečnice Kay Penney do pole dance přidala prvky fitness a pole dance se tak stal uznávaným sportem po celém světě.

Od tanečnic a tanečníků je vyžadována velká ohebnost, výdrž, síla, fyzická zdatnost ale také vytrvalost. Začátečníci se v kurzech nejprve očí tzv. spiny neboli otočky. Postupně se přidávají různé pozice statického charakteru. Zde tanečník či tanečnice setrvává v rozličných pozicích hlavou nahoru i dolů. Základem je samozřejmě také propojovací choreografie mezi jednotlivými prvky ale také kroky úvodní. V pokročilém kurzu se tanečnice učí prvky více dynamické, silově náročnější a také řízené pády.

Kam si jít zacvičit

V České Republice je v současnosti velká spousta center zabývajících se tímto sportem, nicméně první bylo otevřeno v Praze až v roce 2010! Od té doby však zažil tento sport v ČR boom a pole dance centra jsou k nalezení v každém větším městě. Praha, Brno, Ostrava ale i Nový Jičín nebo Olomouc.

Jestli byste si rádi tento sport zkusili, není nic jednoduššího, než navštívit některé z jeho center zde, v Brně, ale i jinde v ČR. Cena lekce se většinou pohybuje okolo 150 korun.