léčba pomocí bylinek

Gemmoterapie, léčba pomocí bylinek

Nic Vám tento název neříká? Gemmoterapie je složení slov gemmos (pupen) a terapie (léčba). Jedná se tedy o přírodní léčebnou metodu, která využívá výtažků ze zárodečných tkání rostlin v růstu (můžeme se také setkat s názvem „medicína pupenů“). K léčbě se využívají kapky připravené z výtažků pupenů stromů, keřů nebo bylin. Můžeme se pomocí léčebných kúr zbavit akné, různých zánětů, alergií, nespavosti atd.

Proč pupeny?

Pupeny obsahují zárodečnou tkáň rostlin, je to to nejcennější, co rostlina má pro svůj růst. Zárodečná tkáň spojuje účinky budoucích listů, květů a plodu, neboť jsou tyto části primitivní formě v pupenu obsaženy.

Obsahují mnohem účinnější látky, než jaké jsou v dospělé rostlině. Aktivní látky z pupenů jsou velmi účinné i při malém množství, stačí tedy použít nižší dávky. Mají mnohem razantnější účinek a mohou často nahradit farmaceutické přípravky.

V pupenech jsou obsaženy i všeobecně prospěšné látky, jako: minerály, vitamíny a enzymy. Dále obsahují látky s povzbuzujícím účinkem na imunitní a nervový systém. Výtažky působí na organismus omlazujícím a posilujícím efektem.

Jak se výtažky užívají

Nejčastěji se výtažky užívají v tzv. kúrách, které jsou složeny z několika bylinných a pupenových výtažků. Bylinné se mohou užívat současně a k nim se přiřadí jeden pupenový. Na prvních 3 až 5 dnů je zařazen drenážní prostředek břízy, který tělo očistí a připraví na léčbu.

Lahvičky protřepeme a nakapeme společně na lžíci a zapijeme vodou nebo vše nakapeme do malého množství vlažnější vody. Namíchané výtažky chvíli podržíme v ústech a polkneme. Podáváme půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

K bylinným kúrám můžeme také zařadit speciální masti a oleje, koupelové výluhy z bylin a pro více informací využít odborných knih.