vily tugendhat

Zahrada vily Tugendhat je opět průchozí.

Do této chvíle byly zahrady vily Tugendhat a Löw-Beer pro veřejnost uzavřené, nyní se ale konečně staly opět průchozími. V obou domech žily před druhou světovou válkou spřízněné rodiny, které měly zahrady propojené.

Doteď byly zahrady zpoplatněné

Lidé mohou bez problémů procházet mezi Lužánkami a vilovou čtvrtí v Černých Polích právě díky otevření zahrad těchto známých vil. Do této doby byla totiž zahrada vily Tugendhat dostupná pouze po zakoupení vstupenky za  korun.

Přečtěte si také: Knihovna Milana Kundery v Brně konečně otevřela.

Osudy vily

Průchod zahradami bude možný vždy v otevíracích hodinách vily. Pro zájemce je stále možné zakoupení tkazvaného okruhu, který vede přes terasy a po zahradě i s průvodce, který vám osvětlí historii a osudy vily. V té žila před válkou židovská rodina, která si dům nechala postavit německým architektem Ludwigem Miese van der Rohem. Jedná se o jednu z nejznámějších staveb v Brně, která vyniká svou moderní architekturou. První majitelé dům využívali bohužel pouze osm let, poté museli utéci před nacisty.

Magnum opus architekta

Jedinečnost vily tkví v její architektonické čistotě a v tom, jak je zasazená do přírodního rámce. Jedná se o ikonikcou stavbu, jejíž interiér představuje vrchol funkcionalistické architektury a designu. V domě se kombinují různé ušlechtilé materiály i impozantní konstrukční řešení. Jako památka moderní architektury v České republice je zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.