Zrekonstruovaný park bude zářit zelení, hrami a kulturou

Po osmiměsíční rekonstrukci je od pondělí znovu otevřený park na Moravské náměstí v Brně. Cena přestavby dosáhla téměř 133 milionů korun.

Voda v létě i v zimě

O novou podobu parku se postarala architektonická kancelář Consequence Forma architects, která se svým návrhem zvítězila v architektonické soutěži v roce 2016. Hlavní novinkou v parku je proměnlivá centrální plocha, na které stojí vodní prvky. Ty budou v létě sloužit k osvěžení a v zimě jako kluziště. Plocha bude do provozu poprvé uvedena na jaře.

Zadržování dešťové vody

Za zmínku také stojí úpravy povrchů, které mají zadržovat dešťovou vodu a zavlažovat stromy a zeleň. Celkově je v parku hezky zeleno, na náměstí je 77 nových stromů, 68 keřů a 38 tisíc nově zasazených trvalek. Na ochranu travnatých ploch je teď park obehnán plotem, aby je lidé nestihli pošlapar. Na jaře toto omezení zmizí a návštěvníci si budou moci užít park naplno.

Teď v zimě se ale návštěvníci mohou těšit na novou kavárnu, která bude v provozu od začátku příštího roku. Vyzkoušet můžete v parku také 26 herních prvků, jejichž autorem je výtvarník Richard Loskot.

Kultura v přírodě

Prostor parku bude navíc také sloužit pro divadelní představení, koncerty, výstavy a pořádání dalších kulturních akcí. Se začátkem prosince se mohou návštěvníci parku těšit na vyhlídkové kolo, které bude jako každý rok součástí Brněnských Vánoc.

Zajímavostí je, že při rekonstrukci objevili odborníci asi dva metry pod povrchem náměstí zachovalé prostory. Ty mají být v budoucnu staticky zajištěny tak, aby se zde mohly pořádat příležitostné prohlídky.

Přečtěte si také:

Po šokujících zjištěních byla uzavřena restaurace v Brně!
Zdražování energií řeší i největší aquapark