Kontrola před výletem na hory

Jedete na hory? Nezapomeňte si zkontrolovat následující!

K zimě samozřejmě neodmyslitelně patří i zimní sporty. Právě na zimní sporty se celý rok těšíme! Pokud i vy milujete lyžování, běžkování nebo například snowboard, pak určitě plánujete letos vyjet někam na hory, kde si sněhu a zimních sportů užijete až, až! Letos šly kupodivu velice rychle na odbyt zimní zájezdy, které pořádaly různé cestovní agentury. Pokud jste jejich nabídky prošvihli, nezbývá vám nic jiného, než se vydat do zahraničí za lyžováním bohužel „na vlastní pěst“. Než se však vydáte na hory, je třeba, abyste své auto před jízdou pořádně zkontrolovali.

Samozřejmě je nutné mít zimní přezutí, i když to není zákon či nařízení, který je v každé zemi. U nás však je, proto než přejedete za hranice, ještě můžete dostat pokutu za nepřezutí vašich pneumatik. U nás platí, že je třeba mít zimní pneumatiky od listopadu až do března.

Kromě kol je však nutné zkontrolovat ještě mnoho jiných dalších věcí. Pojďme si říct, na co rozhodně nesmíme zapomenout.

• ostřikovače, stěrače

Je třeba zkontrolovat i ostřikovače předních světel, pokud je máte na autě. K tomu raději nezapomeňte přibalit více zimní kapaliny do ostřikovačů, kdyby náhodou – znáte to. Společně s kontrolou ostřikovačů zkontrolujte i stěrače a samozřejmě do zásoby kupte nový pár, opět kdyby náhodou. Tento nová pár stěračů vás nevyjde draho, dá se koupit do pětistovky.

Nezapomeňte přibalit i nemrznoucí směs, která je snad samozřejmostí.

• motor

Je důležité zkontrolovat i motor, tedy hlavně to, jestli je v něm kvalitní olej. Samozřejmě ten se nemusí sezonně měnit jako pneumatiky, ale je třeba ho kontrolovat, jestli je ho tam dostatek, jestli náhodou někde neuniká, aby se nám někde na cestě na hory nezadřel motor a abychom tedy nezničili automobil. Pro zimu jsou rozhodně vhodnější ty tekutější oleje. Ten koupíte i do stokoruny.