Zaostává výstavba nových bytů, jaké našlo Brno řešení?

Zaostává výstavba nových bytů, jaké našlo Brno řešení?

Brno zažívá ve výstavbě nových bytů mírnou stagnaci, kterou se ale snaží řešit. Magistrát města oslovil místní developery a nabídlo jim své pozemky pro výstavbu dalších bytů. Ty by měly být levnější a dostupnější, zároveň by následně patřily městu, které by je mohlo dál nabízet zájemcům.

Bydlení rozhodně ne pro všechny

Ekonomická krize, která dopadla snad na všechny oblasti, se dotkla i nemovitostí a výstavby nových bytových domů. V Brně v minulém roce vzniklo pouze 983 bytů, což rozhodně neodpovídá vysoké poptávce. Brno zažívá v novostavbách stagnaci a mladí lidé čekající na byt se jen tak nedočkají. Brněnský magistrát se rozhodl pro řešení situace ve spolupráci s developery, kteří by byty postavili na městských pozemcích.

Přečtěte si také: Birkenstock sandály jsou hitem tohoto léta.

Jednalo by se o řešení, ze kterého by vzešly relativně byty dostupné pro všechny.

Jaká je cena za pozemky?

Město nabídne developerům své pozemky, na kterých se následně vystaví nové bytové jednotky. A jaká je cena za pozemky? Několik bytů, které budou následně ve vlastnictví města, čímž se rozšíří nabídka městských bytů a i možnosti pro jedince s nižšími příjmy či problémy.

Přečtěte si také: BRNĚNSKÉ LETIŠTĚ ROZŠIŘUJE NABÍDKU AŽ DO THAJSKA

Hlavní výhodou je malá investice a intervence města a také relativní rychlost, se kterou developeři nové domy vystaví. Město se totiž zodpovídá státu, a tak se domy staví dle zákona o veřejných zakázkách. Tato byrokracie poté velmi zpomaluje výstavbu a dochází ke stagnaci, jakou vidíme teď. Developeři oproti tomu mají volnou ruku a ziskem pozemků od města se i tento proces stavby urychluje. Cena pozemku totiž většinou tvoří až 15 % celkových nákladů na výstavbu.