mendelův skleník

Měl by Mendelův skleník patřit do památek UNESCO? Brňané jsou o tom přesvědčení!

Představitelé Augustiniánského opatství v Brně nepolevují ve snaze o zapsání unikátního skleníku, kde působil slavný botanik Gregor Johann Mendel v 19. století, mezi památky UNESCO. Mendelův skleník je podle nich jedinečný stavbou i historií.

Právě zde tehdy Mendel křížil rostliny hrachu a odhalil základy genetiky, jedná se tudíž o jedinečné místo s kusem historie. Mendelův skleník by časem nemusel být pouze zajímavou unikátní stavbou, ale také chráněnou památkou. Představitelé už dokonce získali podporu vedení města a Jihomoravského kraje.

Unikátní stavba s historií

Aktuální skleněná konstrukce kopíruje originální půdorys a jedná se o jedinečnou stavbu svého druhu. Proto se Augustiniánské opatství snaží o zápis mezi památky UNESCO.

„Unikátnost spočívá v tom, že právě zde byla objevena genetika, jež patří k deseti nejvýznamnějším vědním oborům dnešní doby,“ říká Jakub Carda z organizace Společně, která o Mendelův odkaz pečuje. Mendel zde podle něj přemítal, pracoval a i přes to, že v 19. století vedle sebe ještě stále fungovala víra a věda, udělal botanik přelomový objev, který změnil a ovlivnil i naši přítomnost.

Zápis do UNESCO je ale velmi nákladný

Nicméně proces zápisu památek do UNESCO je nejen zdlouhavý, ale i finančně nákladný. Je třeba vytvořit rozsáhlou dokumentaci, kterou posléze vyhodnotí komise. Proces se často protáhne až na několik let.