zubaři

Jak jsou na tom zubaři v Brně?

Situace se zubaři je v ČR kritická, obzvlášť v některých krajích. Například Moravskoslezský kraj hlásí nouzi, a dokonce podnikl kroky k jejímu řešení. Jak jsme na tom v Brně a bude se už konečně blýskat na lepší časy?

Jiný kraj, jiný mrav, nebo zubař

Od roku 2003 přibylo v Česku pouze 1700 zubních lékařů, to znamená, že na jednoho lékaře spadá asi 1222 obyvatel (dle dat České stomatologické komory). Situace před dvaceti lety byla ještě horší, ovšem teď dochází opět spíše ke klesavé tendenci, a navíc zubaři postupně stárnou a dochází k zavírání některých zajetých ordinací.

Přečtěte si také: Na Cejlu se našly ostatky z doby bronzové!

Zubaři v důchodovém věku

V Praze si mohou obyvatelé vcelku oddechnout, protože zde mají nejmladší zubní lékaře z republiky. Většina mladých obecně míří spíše do Prahy a velkých měst, kde mají nejen záruku dobrého finančního ohodnocení, ale také velkou poptávku. Nejhůře jsou na tom severozápadní Čechy, kde mají naopak nejvíce zubařů v důchodovém věku a lze tedy předpokládat, že brzy ukončí svou praxi.

V Jihomoravském kraji je stav také vcelku příznivý, protože je zde velká část zubařů mladší 35 let. Kamenem úrazu jsou ale také specialisté, kterých také napříč republikou ubývá.

Situace se zubaři ovšem není v Česku raritou, jedná se o celoevropský průměr.

Moravskoslezský kraj vyřešil problém po svém

V Moravskoslezském kraji vyřešili problém s nedostatkem stomatologů jednoduše tím, že děti, které nemají žádného svého zubaře, chodí v rámci školy na prohlídky k místním lékařům. Prohlídky jsou samozřejmě dobrovolné, ale většina rodičů je s radostí využije. Děti jedou za zubaři v rámci školy, a pokud najde zubař problém, dostaví se jindy na případný zákrok.