Celostátní vinařský kongres

Historicky první Celostátní vinařský kongres přitáhl i premiéra a ministry.

Historicky první Celostátní vinařský kongres proběhl letos 23. ledna ve Valticích. Programu se zúčastnili také předseda vlády Petr Fiala a ministr zemědělství Zdeněk Nekula spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Kongres se odehrál v jízdárně valtického zámku.

Cílem setkání bylo nastavení témat pro budoucnost vinařského odvětví a definování společných zájmů. Vinaři se také zabývali propojením vinařství se státní správou a legislativou.

Vinaři se aktivně věnují krizi a také dopadům lidské činnosti na planetu, a tím pádem i zemědělství. Proto se v rámci tématu řešily i změny klimatu, dopady války a podpora z hlediska legislativy.

Ministr zemědělství je proti spotřebitelské dani

Akce se zúčastnil také ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který na prvním celostátním vinařském kongresu ve Valticích řekl vinařům, že je proti zdanění tichých vín.

Mluvil také o tom, že v následujících pěti letech budou moci vinaři využít dotace na modernizaci asi 625 milionů korun. V současné době v Česku platí nulová spotřební daň na tiché víno. Úvahy o zavedení daně se objevily v souvislosti s napjatým státním rozpočtem.

Doba covidu dokázala důležitost vinařských oblastí

Nekula dále řekl, že covidová doba prokázala, jak velký přesah do dalších oborů vinařství má – když bylo komplikované cestovat do zahraničí, právě vinařské oblasti lákaly nejvíce tuzemských turistů.

Přečtěte si také: Lokální zelenina z automatu?

Politici byli na kongresu vítáni

Prezident pořádajícího Svazu vinařů ocenil, že politici na vinařský kongres přijeli.

„Jsem rád, že politici přijali naše pozvání, a že přijel pan premiér i ministři. Celý proces podpory našeho oboru vyžaduje spolupráci s legislativci i úředníky napříč státní správou,” uvedl.

Jako příklad lze podle něj zmínit obrovský tlak dovozových produktů na místní potravinářství i vinařství ze strany obchodních řetězců.

„Tam je důležitý dialog, vyjednávání a toho z našich pozic nedokážeme dosáhnout, tam potřebujeme pomoc politiků, aby byli mediátorem nebo partnerem, který všechny strany přivede k jednacímu stolu,” řekl Chlad.