Brněnští vědci zjistili, že bolest zad je u sester na denním pořádku. Stát to neřeší.
To, že zaměstnanci nemocnic jsou pod velkou zátěží psychickou i fyzickou je dlouhodobě známou věcí, teď vědci potvrdili, že bolest zad zažívá většina zdravotních sester.
Velmi často dochází k přetěžování zejména sester, ošetřovatelek či saniťáků vlivem nutnosti postarat se o pacienta. Právě péče o pacienta zahrnuje manipulaci s ním, ať už se jedná o jeho převozy nebo celkové zvedání a podobně. Přitom pro bezpečí na pracovišti existují stanovené například váhové limity. Ty jsou ovšem v nemocnicích a jiných pečovatelských zařízeních nedodržovány.
Až 93 % si stěžuje na bolest zad
Vědci z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) se zaměřili na chronickou bolest zad u sester. Muskuloskeletární bolesti částí zad jako onemocnění související s činností vykonávanou v zaměstnání jsou stále podceňované a celkově dochází k jejich bagatelizaci až ignoraci. Dle výzkumu přitom trpí bolestmi zad až 93 % z 529 dotazovaných sester. Podceňování závažnosti těchto problémů přitom mnohokrát vede až k odchodu ze zaměstnání, navíc s dlouhodobými zdravotními důsledky.
Váhové limity
Pacienti jsou přitom v české legislativě bráni jako takzvaná živá břemena, a proto se i na manipulaci s nimi vztahují pravidla. Zejména se jedná o váhové limity a stanovený čas, po který může zaměstnanec s břemenem manipulovat. U mužů je váhový limit stanoven při občasné manipulaci na 50 kg, u žen činí tato hodnota 30 kg. Je ale vůbec možné, aby zaměstnanci tyto limity dodržovali?
Přečtěte si o možných řešeních tohoto problému zde.