pivo

Víno za pivo

Ačkoliv máme jižní Moravu spojenou především s vínem, stále větší oblibě se zde těší také pivo. Malé i větší pivovary zde rostou jak houby po dešti – v loňském roce vyrostlo dokonce 6 nových minipivovarů. Na konci roku jich tedy celkem bylo v provozu 68.

Nárůst cen se na trhu ještě neprojevil

„Počet nových provozů je nejvyšší od roku 2017, kdy vzniklo osm nových podniků. Hospodářská krize a nárůst cen vstupů se tak zatím na trhu neprojevily,” uvedl Filip Vrána, který vývoj na trhu dlouhodobě sleduje a na MENDELU bude působit jako vyučující v novém studijním programu zaměřeném na pivovarství a sladařství.

Přečtěte si také: V MHD již zaplatíte kartou po celé jižní Moravě

Podle absolventa MENDELU a sládka Jana Grmely největší potíže malé pivovary teprve čekají. „V roce 2022 pivovary čelily růstu cen surovin i energií v řádu desítek procent, nicméně silná letní sezona většině z nich poskytla dostatek zdrojů pro pokrytí zvýšených nákladů. Růst cen vstupů však nadále pokračuje tak, jak končí fixace jejich dodavatelům i jim samotným. Otázkou je, zda můžeme podobně silnou sezonu čekat i v letošním roce, kdy se naplno začnou projevovat krizové ekonomické faktory a lze očekávat odliv hostů z restaurací, kam malé pivovary prodávají převážnou část své produkce,“ uvedl Grmela.

Nejvíce piva teče v Brně

Nejvíce minipivovarů z regionu najdete v Brně a jeho okolí. Letos v březnu budou mít pivovarníci také svůj první pivovarský ples v Brně. Pořádá jej Pivovarský dům Poupě v prostorách bývalého Domu stavbařů, kde sídlí. Hosty budou sládci, provozovatelé restaurací i štamgasti.