Firmy v EURO zóně

Firmy v EURO zóně zakončily rok 2017 nezvykle vysokým tempem růstu

Výrobci s firmy v Euro zóně skončili v roce 2017 zrychlením své produkce na maximum posledních dvou dekád. Rostoucí poptávka navíc ukazuje, že rok 2018 začnou firmy na velmi vysoké úrovni. Ekonomika EU navíc minulý rok předstihla své konkurenty a Evropská centrální banka plánuje od tohoto měsíce snížit svůj stimulační program.

Index měřící výkon, který je součástí měření PMI a který je považován za dobrého ukazatele ekonomického zdraví, vzrostl na 62,2 bodů, z listopadových 61,0. To je nejvyšší hodnota za více než 17 let průzkumu. Pouze jednou v historii byl tento index vyšší.

“Produkční boom v euro zóně získal v prosinci další impulsy, zaokrouhloval nejlepší rok a předznamenal tak silný začátek pro rok 2018,” řekl Chris Williamson, hlavní ekonom společnosti IHS Markit.

“Výhledové ukazatele ukazují dobré vyhlídky na rok 2018: nové objednávky vzrostly s téměř rekordním tempem, zatímco růst nákupu dosáhl nového vrcholu. Firmy se totiž předpřipravily na vyšší produkci. Vytváření nových pracovních míst se udrželo na rekordním listopadovém tempu.”

Inflace v Euro zóně v listopadu dosáhla 1,5 procenta, což je pod 2% cílového stropu ECB. Jak navíc Evropská centrální banka v říjnu oznámila, od ledna o polovinu sníží své nákupy aktiv na 30 miliard měsíčně.

Co je to ukazatel PMI?

Jedná se o výrobní index nákupních manažerů, který sleduje vývoj podmínek v jednotlivých ekonomikách ale i větších celcích, jako je EU. Tento průzkum vychází z dotazníků, které vyplňují vedoucí zásobování výrobních podniků. PMI tedy odráží dynamiku nových objednávek jak v ekonomice jako celku, tak i v jednotlivých sektorech. Tento ukazatel je zpracováván společností Markit Economics.

Situace v ČR

Česká Republika se dostala na své maximum v květnu 2014, kdy tento index činil 56,5. V současnosti je hodnota úplně stejná a dlouhodobý trend je růstový.