Nový památník v Brně připomíná osudy Židů za druhé světové války

Nový památník v Brně připomíná osudy Židů za druhé světové války

Na brněnském hlavním nádraží je nově nainstalován památník, který má připomínat tragický osud více než deseti tisíc Židů deportovaných z Brna a jeho okolí za druhé světové války. Památník je umístěn na pátém nástupišti, kde deportace začínala.

10 080 židovských obyvatel bylo odvezeno

„Památce 10 080 židovských občanů města Brna a okolních obcí deportovaných na smrt z tohoto nádraží v době nacistické okupace.“ píše se na nově vzniklém památníku na hlavním brněnském nádraží.

K odhalení památníku došlo 31. srpna a zúčastnilo se jej kromě zástupců brněnské židovské obce také několik přeživších této tragédie, kteří přímo na tomto nástupišti také nastupovali do připraveného transportu. Na slavnostní akt dorazilo několik stovek lidí, mnozí z nich se chtěli přímo setkat s přeživšími.

Panely o historii

Kolem celého nádraží aktuálně najdete také řadu informačních panelů, které vás seznámí s osudy židovských obyvatel. Ne všichni totiž ví o této pohnuté historii místních ani o tom, že právě toto nádraží bylo pro tolik lidí osudovým.

Pro akci odhalení památníku byl dokonce na koleje přistaven speciální vagón, který měl ještě více dokreslit atmosféru té doby.

Přečtěte si také: DIVADLO BOLKA POLÍVKY SE BUDE KVŮLI ŠPATNÉ STATICE PŘESOUVAT

Odhalení památníku bylo také součástí festivalu Štetl Fest, který po celém Brně upozorňuje na ruskou agresi na Ukrajině pomocí vraků aut s prostřílenými kapotami. Ty jsou dovezené přímo z Ukrajiny a umístěné na Římském a Moravském náměstí.