Zimní vrstvení oblečení při běhu

Mýty a zásady zimního běžeckého vrstvení

Zima je pro běžce krutým obdobím. Oblékání trvá dvakrát déle než v létě a to většinou proto, že je třeba se nad tepelně vhodnou kombinací zamyslet. Především je nutné prozřít, že nejdeme ven na procházku, ale sportovat. S tím se pojí fakt, že polovinu tepla, které naše tělo pocítí, vyprodukujeme sami svým pohybem.

 

Hlavním cílem je při oblékání chránit naše tělo proti prochladnutí a profouknutí a proti tomu, aby tělo, ačkoli se potí, zpocené nezůstávalo. Musíme se tedy snažit pot od pokožky odvést.

První vrstva drží pot od těla

Základní neboli spodní vrstva je ta, již oblékáme na holé tělo. Její funkcí je odvést pot od kůže a udržovat tělo v suchu. Tzv. funkční prádlo je tedy to pravé, co byste měli pro svou základní vrstvu zvolit. Speciální vlákna, která jsou vyrobena většinou z polyesteru s přidáním elastanu navíc částečně izolují a neměla by chladit.

Druhá vrstva izoluje

Tuto vrstvu oblékáme na vrstvu základní. Její funkcí je zejména izolace před chladem. Mělo by jít o speciálně tkaný polyester či fleece. Nevýhodou fleecu, ale i dalších polyesterových tkanin je však to, že hromadí zápach. Stále více běžců tak volí merin jako ideální materiál pro druhou vrstvu.

Vrchní vrstva brání profouknutí

Správnou volbou je bunda z prodyšného, avšak neprofouknutelného a ideálně nepromokavého materiálu. Ideálními materiály jsou tedy ty s membránami. Nejrozšířenějšími membránami jsou Gore-Tex, Pertex Shield nebo Climatic.