Aloe Vera

Lékař v květináči: Aloe Vera

Aloe Vera se řadí do čeledi liliovitých a zmínky o ní je možno nalézt již v Bibli. Její vyobrazení se nachází v egyptských vykopávkách z doby už 3000 př.n.l. a objevovala se mezi dary, jimiž byli zahrnování faraoni. Dnes se však čím dál tím častěji stává nedílnou součástí rostlinstva v každé domácnosti.

Péče

Aloe působí velmi dekorativním dojmem. A abyste měli její léčivé účinky stále k dispozici, nemusíte rostlince věnovat žádnou zvláštní péči. Aloe miluje slunce, občasný stín ji však také nevadí. Co však nesnáší je přelití. Venku Vám vydrží do -4 stupňů.

Šťáva z listů

Aloe Vera má schopnost procházet dermální vrstvou, může proto působit i zevnitř těla. Popáleniny, povrchové ranky, oděrky, drobná říznutí, omrzliny ale spáleniny způsobené sluncem. Se všemi těmito „drobnostmi“ zatočí Aloe Vera.

Pracuje také jaké anestetikum tam, kde je aplikována. Je-li delší dobu v kontaktu s bakteriemi, ničí je. Stejně jako některé viry. Účinkuje proti svědění, redukuje krvácení, pomáhá srážet teplotu zanícených části těla. Podporuje také buněčné množení, takže urychluje regenerativní fázi hojivého procesu.

Stačí Vám pouze najít starší list a u stonku jej seříznout. Následně list podélně rozkrojte a vytékající šťávou potřete poraněné, předem omyté místo. Aloe působí mírně anesteticky a uvolňuje od svědění, otoků a bolesti. Působí antiplísňově a antibakteriálně.

Tělu také poskytuje mnoho vitamínů a minerálu, enzymů a sacharidů. Díky vysokým obsahům aminokyselin, enzymů, vitamínu a minerálů pomáhají z těla odplavovat toxické látky. Je tedy skvělým detoxikačním prostředkem.

Kosmetika

Své nezastupitelné místo má Aloe pro své chladivé, léčivé a uklidňující účinky samozřejmě i v kosmetice. Dnes si samozřejmě můžete vybrat z celé řady přípravků, jež její sílu využívají. Přípravky z této rostliny se využívají na zklidnění pleti po opalování ale i na celou řadu další problémů. Lidovými léčiteli je doporučována na lupenku, rakovinu kůže, cukrovku, poškozené vlasy, záněty kloubů ale i na zažívací a střevní potíže.