Penzijní spoření

O penzijní spoření už není zájem – co nás zajímá nyní?

Česká republika se nyní může pyšnit skvělou ekonomikou. Díky skvělé ekonomice je nejen nízká nezaměstnanost, ale taky se zvyšují platy. Bohužel, i když bohatneme, nemůže se říct, že bychom peníze spořili stranou. Málokdo si odkládá na horší časy, málokdo má takzvanou železnou rezervu, kterou je skutečně nutné mít. Bohužel málokdo v dnešní době investuje do nějakého spoření. Kdybychom se měli zabývat tou hrstkou lidí, která si skutečně spoří, řekli bychom, že klesá popularita penzijního spoření. O jaké spoření je nyní zájem?

Spoření by mělo být součástí našich životů. Sice se říká, že peníze se mají točit, ale to neznamená, že si nemáme odkládat peníze stranou. Přece jenom peníze stranou je nutné mít – může se cokoliv v našich životech pokazit, můžeme se kdykoliv octnout na dně.

Ještě donedávna si většina z nás spořila na důchod, ale nyní penzijní spoření na popularitě kleslo a nahradilo ho jiné spoření – stavební spoření. Právě to aktuálně nabývá na oblíbenosti.

Stavební spoření jako nejoblíbenější spořicí produkt

Už poněkolikáté v řadě se stavební spoření stalo nejoblíbenějším spořicím produktem. Co je však překvapivé, tak je to, že výrazně poklesla oblíbenost penzijního pojištění. Lidé si podle všeho začali šetřit na důchod tak, že buď začali více investovat, nebo si ukládají peníze takzvaně „pod polštář“.

Pojďme si jednotlivá spoření porovnat

Pokud bychom měli srovnat všechna spoření, která využíváme, zmínili bychom na prvním místě právě již zmiňované stavební spoření, které využívá skoro šedesát procent spořitelů. V prvním a druhém čtvrtletí se jednalo konkrétně o 59 procent spořitelů, kteří využívali toto spoření, v posledních dvou čtvrtletích zájem o něco poklesl – peníze si „do stavebka“ ukládá už jen 56 procent.

Penzijní připojištění upadá – z padesáti procent se posunulo na 45 procent. Co se však zvýšilo, tak je investování do drahých kovů.