Brexit přichází

Brexit přichází

Roku 2017 byl pro vyjednávání o Brexitu turbulentním rokem a rok 2018 se vyvíjí tak, aby se nijak od roku předchozího nelišil. Jaké jsou ale hlavní problémy těchto jednání v následujících měsících?

Je zde nový rok a nová fáze jednání ohledně Brexitu. Ale předtím, než se vůbec vláda Theresy Mayove ke stolu, tento krok projednávat, zástupci Britské obchodní komory, kteří zastupují více než 75 000 podniků, obvinily politické vůdce z “rozdělení a dezorganizace” a vážného riskování ekonomické stability s jejich přístupem k vystoupení z Evropské unie.

Generální ředitel Britské obchodní komory Adam Marshall uvedl, že vláda Theresy Mayové musí oznámit jednoznačný a zřetelný plán pro přechodné období po skončení Brexitu tak, aby si firmy v zemi mohly naplánovat jednotlivé kroky a postupy. Nicméně po loňské sérii vyjednávání s nejasnými výsledky jistě zůstanou firmy nervózní až do doby uzavření dohody.

Jak dlouho však budou muset společnosti čekat, a co ještě všechno mohou očekávat se, dozví až v průběhu roku 2018. Návrh zákona o ukončení členství v Evropské unii proběhne ve Velké Británii 16. a 17. ledna ve třetím čtení předtím, než se dostane do sněmovny lordů.

Na konci ledna by pak měly po přechodném období Brexitu začít formální jednání o ukončení členství. Dříve než v dubnu pravděpodobně nezačnou vyjednávání o budoucích obchodních vztazích Euro zóny a Velké Británie. Jestli budou vyjednávání dokončena okolo října 2018, mohla by pak být ratifikována zhruba v březnu 2019 s tím, že v tomto roce také Velká Británie Evropskou unii nadobro opustí.

Slovo Brexit

Toto slovo označuje problematiku vystoupení Velké Británie z EU. Světlo světa spatřilo již mnohem dříve, v roce 2012, kdy ještě vůbec nebylo jasné, že proběhne referendum o vystoupení VB z Evropské unie. Toto referendum proběhlo 23. června 2016. Kdy bylo 51,9 % občanů pro vystoupení z unie.