zdravý spánek dětí

Několik rad pro zdravý spánek dětí

Kvalitní výbava je pro spánek Vašich dětí nezbytná. Spí Vaše děti na matracích po starších sourozencích či dokonce po někom cizím? Jestliže ano, neprokazujete jim moc dobrou službu.  Není hned nutné kupovat novou postel, nicméně investice do nové matrace se vyplatí. Zděděná matrace může být totiž proleželá nebo hygienicky nevyhovující.

1) Matrace

Není samozřejmě nutné kupovat matraci nejdražší. Nicméně se určitě vyplatí volit pevnější typ konstrukce, nejlépe ve střední tvrdosti. Navíc není třeba, aby měla matrace výrazné zónování. Rostou totiž, často se na lůžku stěhují a převalují do různých poloh.

Nezbytností však je správná podpora páteře, o níž rozhoduje kvalita použitého materiálu. PUR pěny jsou ideálním materiálem. Plně splňují kladené nároky, a to jak z hlediska prodyšnosti, hygieny tak i pružnosti. Nevhodná je naopak pěnová pěna, do které se tělo zaboří, což může negativně ovlivnit zdravý růst dítěte. Alternativní materiály jako kokos nebo latex mohou být spouštěčem alergie. Jejich použití proto pečlivě zvažte.

Potah matrace je také velmi důležitý. Určitě volte ten snímatelný. Navíc by měl být pratelný minimálně na 60 °C.

2) Polštář

Zhruba do jednoho roku věku dítě polštář nepotřebuje. V přechodném batolecím věku můžete pořídit typ polštáře určený pro batolata. Pro větší děti se pak vyplatí pořídit polštář, jež je opatřen zipem. Ten můžete jednoduše kdykoli vyprat. Opět vybírejte tak, aby se dal povlak polštáře prát alespoň na 60°C.

3) Přikrývka

Malé děti mohou spát pod přikrývkou nebo ve spacím pytli. Pro větší děti jsou nejvhodnějším řešením přikrývky z dutého vlákna, pratelné alespoň na 60°C. Volte kvalitní, dobře ušitou přikrývku. Taková pak déle vydrží v případě, že ji budete chtít častěji prát.

4)Chránič matrace

Spí-li dítě bez plen, je rozumné chránit matraci před případnou nehodou. Igelit do dětské postele však nepatří. Zadržuje teplo a mohl by vést k přehřátí dítěte. Volte raději speciální chránič matrace či prostěradlo, které jsou vodě nepropustné, ale do jisté míry prodyšné.