Ceny nájmů v univerzitních městech stouply!
Každým rokem se do univerzitních měst naženou hromady studentů, kteří touží dostat své vzdělání na vyšší úroveň. Mezi naše univerzitní města patří jednoznačně Praha, dále taky Brno a taky samozřejmě Ostrava a Olomouc. Je nutné zmínit, hledání pronájmu v těchto městech není zrovna jednoduché, protože přece jenom ceny jsou vysoko, studenti chtějí levnější a ty nejlepší nabídky jsou dávno vybrané. K tomu všemu se nám ceny pronájmů ještě začaly zvyšovat.
Vysoké ceny nájmů už patří k této rychlé, uspěchané době. Přece jenom mít svou vlastní nemovitost je obrovská investice, která se nám bude neustále vracet. Je to jakýsi příjem vedle, proto proč ho mít na nízké cenové relaci?
Během minulého roku jsme se však potýkali s mnohem levnějšími nájmy, než je tomu letos. Důvodem je možná rostoucí ekonomika, která si o zvýšení nájmů doslova říkala. Je nutné však poznamenat, že letos jsou nájmy tak nepříjemně vysoko, že studenti raději sáhnou po nechtěné koleji, aby se tak vyhnuli velkému placení.
O kolik nájmy vzrostly?
V univerzitních městech vzrostly nájmy o několik tisíc korun. Například v Praze se zvýšily nájmy o tři tisíce korun, v Brně pak o dva a půl tisíce korun. Jediná Olomouc zůstala s nájmy poměrně stejná – nájem se zvýšil jen o necelou tisícikorunu.
Jaké byty jsou nyní dražší?
Ještě do nynějška to bylo tak, že studenti sázeli na byty o velikost 3kk nebo 3+1. Sebrala se tak parta přátel a šla bydlet spolu – nájem se pak rozpočítal a každý platil maximálně pět tisíc korun. Jenže toto už pronajímatelé prokoukli – bohužel. Rozhodli se, že zvýší nájmy hlavně těmto větším bytům. Stejně tak se zvyšuje nájem u těch nejmenších bytů, které jsou zhruba o velikost 1kk. Tyto byty jsou totiž nejvíce vyhledávané páry nebo lidmi, kteří chtějí žít sami.
Poměrně přijatelná cena stále zůstává u bytů o velikost 2kk. Jedná se o byty, které vyhledávají hlavně páry, které chtějí zkusit žít poprvé spolu.